Z nadwagą zmaga się dziś sporo ludzi obojga płci i w różnym wieku. Wiele osób próbuje pozbyć się nadliczbowych kilogramów, niestety nie zawsze z pożądanym skutkiem utrzymującym się także później.
Co to jest efekt jojo?
Efekt jojo polega na powrocie do wagi sprzed odchudzania lub nawet osiągnięcie wyższej wagi po zakończeniu lub przerwaniu starań związanych z utratą nadliczbowych kilogramów. Termin ten odnosi się także do cyklicznych wahań wagi, które nie są związane np. ze zmianami w organizmie zachodzącymi w ciele kobiety podczas każdego cyklu miesięcznego.
Dodatkowo, aby stwierdzić, że wystąpił efekt jojo, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia procesu odchudzania, wahania wartości wagi u danej osoby muszą przekroczyć 10% masy jej ciała.
Skąd się bierze efekt jojo?
Efekt jojo to zazwyczaj skutek błędów popełnianych przez daną osobę w trakcie lub po zakończonym procesie redukcji masy ciała. Problem polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aby schudnąć i utrzymać właściwą wagę, trzeba na stałe zmienić sposób myślenia, odżywiania i tryb życia na bardziej aktywny.
Szczególnie często występuje efekt jojo po diecie. Dlaczego? Bo nie ma jednej dobrej diety dla wszystkich. W dodatku ludzie często przerywają dietę stosunkowo niedługo po jej rozpoczęciu. Dodatkowo różnią się budową ciała, wzrostem, trybem życia i ogólnym stanem zdrowia. Zdarza się też, że niektóre osoby w odchudzaniu poprzestają na samej diecie, co spowalnia i utrudnia gubienie wagi. Większa niż dotychczas aktywność fizyczna – dostosowana jednak do zdrowia i ogólnej kondycji konkretnej osoby – pozwala przyspieszyć metabolizm, co nie pozostaje bez znaczenia dla odchudzania. Zwiększa też tzw. deficyt kaloryczny, na którym opiera się gubienie nadliczbowych kilogramów.
Inne błędy w odchudzaniu to m.in.:
- dostarczanie organizmowi zbyt małej liczby kalorii albo wręcz głodówka
- rozpoczęcie aktywności fizycznej zbyt wymagającej względem danej osoby w konkretnym stanie
- chęć szybkiej utraty wagi, właściwie niemożliwej do osiągnięcia przy zachowaniu zdrowego rozsądku
- zażywanie środków na odchudzanie, zakupionych zwykle w Internecie lub od przypadkowych osób, bez wiedzy na temat ich składu i zasad działania; to często nie tylko błąd, ale i zagrożenie dla życia i zdrowia
- podjadanie między posiłkami
- picie za małej ilości wody
- jedzenie dużo i rzadko albo mało i rzadko, a przede wszystkim nieregularnie; brak śniadania
- brak dobrego snu – niewysypianie się
- odchudzanie z przerwami na weekend, kiedy to łatwo nadrobić osiągnięty deficyt kaloryczny poprzez picie alkoholu i zagryzanie go różnymi przekąskami
- przekonanie, że suplement diety na odchudzanie, nawet taki zakupiony w aptece, załatwi za osobę odchudzająca się całą sprawę.
Konsekwencje efektu jojo
Efekt jojo ma zły wpływ na organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i na psychikę. Osoby, które doświadczyły przynajmniej raz tego zjawiska, są w pewnego rodzaju grupie ryzyka. Są zniechęcone tym, że ich masa ciała znów wzrosła; przestają wierzyć, że mogą schudnąć i na wiele lat lub nawet na zawsze zarzucają starania związane z powrotem do swojej właściwej wagi.
Wyraźne wahania masy ciała i powrót do nadwagi lub wręcz otyłości obciąża organizm, narządy wewnętrzne, w tym serce, powoduje ryzyko nadciśnienia oraz negatywnie oddziałuje na szkielet i stawy. Ponad to osoba z nadwagą lub otyłością ma problemy z poruszaniem się i szybko się męczy. Do tego dochodzą problemy estetyczne, w tym te często nieodwracalne, jak rozstępy skórne.
Jak zatrzymać efekt jojo?
Jak zatrzymać lub wręcz jak uniknąć efektu jojo? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej, jednak zasady zdrowego stylu życia trzeba wdrożyć w swoją codzienność na stałe, a nie tylko na czas odchudzania. Obok większej aktywności fizycznej, istotna będzie zbilansowana dieta, dostosowana do konkretnego organizmu. Powinna ona dostarczać odpowiedniej liczby kalorii i wartości odżywczych tak, aby nie doszło do niedożywienia. Jednak wiele osób ma problem z ustabilizowaniem swoich przyzwyczajeń żywieniowych – często nie mają kiedy gotować albo po prostu nie lubią. Tymczasem zrównoważona dieta to absolutna podstawa nie tylko odchudzania, ale i zdrowego życia w ogóle. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu przygotowywać sobie odpowiednie posiłki, z pomocą przychodzi catering.
Wbrew pozorom, nie jest to usługa związana tylko z różnymi wydarzeniami, placówkami zdrowotnymi i wychowawczymi. Catering dietetyczny pomaga w ostatnich latach wielu osobom, nie tylko tym chcącym schudnąć, ale i dotkniętych różnymi przypadłościami, uniemożliwiającymi jedzenie wszystkiego bez ograniczeń, w tym alergiami pokarmowymi. Usługę taką proponuje np. Fit King, dzięki któremu w łatwy sposób można rozpocząć nowy etap życia, oparty na zdrowym odżywianiu.
Firma przygotowuje posiłki wg konkretnej diety i dostarcza je osobie zamawiającej. Są one odpowiednio opakowane i gotowe do podania. Taka dieta pudełkowa jest wygodna zarówno, gdy ktoś przebywa w domu, jak i w pracy. Umożliwia regularne jedzenie i zmniejsza ryzyko jadania w pośpiechu i kupowania jedzenia z niepewnych źródeł, w tym w restauracjach typu fast food.