Nie da się ukryć, że każdy z nas choć raz próbował przejść na dietę. Niemniej jednak w pierwszej kolejności powinniśmy sobie w ogóle zdać sprawę z tego, czym właściwie jest dieta. Okazuje się, że jest to konkretny sposób żywienia, który może pozostać z nami przez pewien okres czasu, ale równie dobrze może on nam towarzyszyć praktycznie przez całe życie. Diety zwykle opracowywane są przez różnorodnych specjalistów i techników żywienia z całego świata. Okazuje się również, że przy ich opracowywaniu brane są pod uwagę różnorodne czynniki, a w szczególności to, jakie korzyści może przynieść nam dany sposób żywienia. Z pewnością doskonale wiemy, że obecnie świat diet bardzo szybko się rozwija, a to z kolei sprawia, że co dziennie powstaje w sieci „przepis” na coś innego. Niemniej jednak w ostatnim czasie niezrównaną popularność zyskała sobie dieta niskowęglowodanowa, czyli dieta LCHF. Dieta nisko węglowodanowa jednocześnie zakłada zwiększoną podaż tłuszczów do naszego organizmu. Zatem na czym polega dieta LCHF, a także jak ją zastosować?
Dieta LCHF – na czym polega?
Dieta LCHF to skrót od angielskich słów Low Carbs, High Fats. W wolnym tłumaczeniu na nasz język można powiedzieć, że jest to dieta niskowęglanowa, wysokotłuszczowa. To może niewiele wyjaśniać osobom, niezwiązanym ze światem dietetycznym. Poniekąd powstanie diety LCHF było związane z odpowiedzią na rosnące zainteresowanie społeczeństwa produktami niskowęglowodanowymi. Warto zauważyć, że często LCHF określane jest jako bezwęglowodanowa dieta, gdyż w swojej najbardziej restrykcyjnej formie całkowicie wyklucza ona podaż węglowodanów. Oczywiście tak surowa postać tej diety nie jest wskazana, gdyż węglowodany, nawet w niewielkiej ilości są dla naszego organizmu swoistym paliwem napędowym, bez którego prawidłowe funkcjonowanie byłoby niezwykle utrudnione. Wobec tego na czym polegają diety nieskowęglowodanowe? Otóż zakładają one znaczne ograniczenie podaży węglowodanów, a jednocześnie postulują zwiększenie przyjmowania zdrowych tłuszczy. W momencie jednak kiedy decydujemy się na samą i tradycyjną dietę niskowęglowodanową, wówczas podaż tłuszczy nie ulega zmianie. Tak naprawdę, można wyróżnić kilka rodzajów diety LCHF. Mowa tu o:
- zmniejszeniu podaży węglowodanów do 20 gram dziennie- jest to najbardziej restrykcyjna forma diety;
- zmniejszeniu podaży węglowodanów do 50 gram dziennie;
- zmniejszenie podaży węglowodanów do 130 gram dziennie.
To który rodzaj diety niskowęglowodanowej wybierzemy, zależy już tylko i wyłącznie od nas. Niemniej jednak przykładowa dieta niskowęglowodanowa, która nie powinna zbytnio nas osłabić, zakłada zmniejszenie przyjmowania węglowodanów do 130 gram dziennie. Stopniowo powinniśmy przyzwyczajać organizm do nowego sposobu odżywiania, a następnie można etapami zmniejszać podaż węglowodanów, jeśli naszym celem jest osiągnięcie najbardziej restrykcyjnej formy diety LCHF.
LCHF dieta – zasady
Dieta niskowęglowodanowa jadłospis i zasady będą się różnić w zależności od tego, którą formę diety wybierzemy. Niemniej jednak główną zasadą jest to, by pilnować spożycia węglowodanów. Konieczne jest więc odpowiednie komponowanie posiłków. Warto również wiedzieć wszystko odnośnie tego, jak skutecznie zwiększyć poziom przyjmowania tłuszczów do organizmu. Dieta niskowęglowodanowa- ile węglowodanów? Otóż to również zależy od wybranej formy diety. Niemniej jednak jadłospis niskowęglowodanowy nie powinien zawierać produktów, które analogicznie są źródłem węglowodanów. Można powiedzieć nawet więcej, że jadłospis diety niskowęglowodanowej może tych składników w ogóle nie zawierać. Niemniej jednak warto także zapoznać się przyswoić sobie listę produktów dozwolonych i niedozwolonych przy diecie LCHF oraz sposoby na to, jak można idealnie skomponować swoje posiłki. Jeśli jednak nie czujemy, że posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to rozwiązaniem może być chociażby catering dietetyczny. Wówczas możemy liczyć na to, że specjaliści przygotują nam najlepszy zestaw posiłków, który idealnie wpisze się w zasady diety niskowęglowodanowej. Jest to również jedno z wygodniejszych rozwiązań, szczególnie w momencie, kiedy nie mamy czasu na przygotowywanie swoich posiłków lub po prostu brakuje nam nieco umiejętności kulinarnych. Wówczas catering dietetyczny zagwarantuje nam codzienną dostawę świeżych i smacznych posiłków niskowęglowodanowych, które będą prawdziwą ucztą dla naszego podniebienia.
Sprawdź również: Dieta niskowęglowodanowa – najważniejsze informacje
LCHF dieta – przepisy
Dieta niskowęglowodanowa – przepis to prawdziwie różnorodne możliwości komponowania posiłków. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie są niskowęglowodanowe produkty, które są w diecie dozwolone, a także te, które powinny zostać z niej wykluczone. Wówczas nasze posiłki niskowęglowodanowe będą idealnie skompletowane. Wobec tego jadłospis diety niskowęgowodanowej powinien zawierać:
- wszystkie rodzaje mięs najlepiej z ich tłustymi częściami;
- tłusty nabiał – tłuste śmietany i mleka, a także jogurty;
- różnego rodzaju tłuste sosy;
- tłuste ryby i owoce morza;
- jaja;
- orzechy;
- tłuszcze zwierzęce i roślinne różnego rodzaju;
- niskoskrobiowe warzywa;
- owoce – jednak bardzo sporadycznie;
- kawa koniecznie z pełnotłustą śmietanką;
- herbata;
- woda.
Dieta niskowęglowodanowa – posiłki powinny być przygotowywane zgodnie z restrykcyjnymi założeniami. Wobec tego skoro wiemy już wszystko odnośnie: dieta bezwęglowodanowa- co można jeść?, to warto dowiedzieć się, jakie produkty wyklucza jadłospis dieta węglowodanowa. Należą do nich:
- pieczywo;
- makaron;
- ryż;
- kasze;
- mąka;
- słodycze;
- margaryna;
- owoce;
- słodzone napoje.
Tak więc dieta niskowęglowodanowa – co można jeść? Otóż przepisy dieta niskowęglowodanowa zalecają komponowanie posiłków głównie z tłustych mięs i ryb, wraz z niskoskrobiowymi warzywami. Warto jednak zastanowić się również nad aspektem: dieta niskowęglowodanowa czego nie jeść? Otóż nie wolno komponować posiłków z makaronami, kaszami oraz ryżem. Wobec tego niskowęglowodanowa dieta przepisy zakłada również wprowadzenie dużej ilości orzechów oraz jaj. Warto z nich komponować śniadanie, a także kolację. Dieta niskowęglowodanowa przykład jadłospisu może więc wyglądać następująco:
- śniadanie – jajecznica z 2-4 jajek i boczku smażonym na oleju;
- obiad – stek z tłustymi częściami i skórą, smażony na głębokim oleju, a także w towarzystwie warzyw;
- kolacja – dieta niskowęglowodanowa przykładowy jadłospis zakłada spożywanie kolacji również z wykorzystaniem jajek oraz warzyw.
Niskowęglowodanowe posiłki mogą być wyjątkowo smaczne i kolorowe, więc warto poświęcić czas na ich przygotowanie. Przepisy dieta niskowęglowodanowa dają bowiem możliwość ich dowolnego łączenia. Dieta bęzwęglowodanowa produkty są pełnowartościowe, a jedynie mają zmniejszoną ilość węglowodanów.
Dieta LCHF – efekty
Niskowęglowodanowa dieta, a także niskowęglowodanowa dieta jadłospis są przeznaczone głównie dla osób dorosłych. Dieta niskowęglowodanowa dla dziecka nie jest więc wskazana. Jednocześnie jakich efektów możemy się spodziewać po tego typu diecie? Otóż w pierwszej kolejności warto zauważyć, że wraz z tym, jak spożywamy niskowęglowodanowe posiłki, nasz organizm znajduje źródło energii w tkance tłuszczowej. W praktyce więc oznacza to, że to właśnie ona jest spalana w pierwszej kolejności. Dodatkowo dieta niskowęglowodanowa- produkty naturalnie przyspieszają nasz metabolizm. Wobec tego już w pierwszym tygodniu będziemy mogli zauważyć znaczną utratę wagi.
W pierwszej kolejności będzie to tylko i wyłącznie woda i toksyny z których oczyszczany jest nasz organizm. Niemniej jednak wraz z dalszym trwaniem w diecie niskowęglowodanowej, możemy oczekiwać nawet -5 kilogramów w kolejnych dwóch tygodniach. Warto również zauważyć, że na samym początku możemy czuć się nieco bardziej zmęczeni i senni. Nasz organizm musi bowiem zaadoptować się do niskiego poziomu węglowodanów. Te objawy zwykle mijają po pierwszym tygodniu z dietą niskowęglowodanową. Po tym czasie nasze samopoczucie znacznie się poprawi, a waga będzie drastycznie szybować w dół. Warto więc tę dietę rozważyć i dać jej szansę, być może okaże się ona dla nas odpowiednia.