Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu coraz to większe znaczenie. Tak naprawdę jednak można powiedzieć, że jest to zmiana absolutnie pozytywna. Przede wszystkim, dzięki rozpoczęciu regularnych treningów, poprawimy ogólną wydolność naszego organizmu. Odczujemy to, że męczymy się znacznie wolnej, a nasze serce zostało wzmocnione. Co więcej szybko zauważymy także daleko idące zmiany naszej sylwetki. Przede wszystkim możemy spodziewać się utraty nadprogramowej tkanki tłuszczowej, utraty centymetrów w obwodach, a także znacznego wyrzeźbienia naszej figury. Aktywność fizyczna przyczyni się również do znacznej poprawy naszego samopoczucia, gdyż wysiłek i sport sprzyja wydzielaniu się z naszego organizmu endorfin- które uważane są za hormony szczęścia. Tak naprawdę powstało wiele rodzajów treningów, które mają za zadanie wpłynąć pozytywnie zarówno na nasze ciało jak i na nasz umysł. Jednym z nich może być trening obwodowy. Wykonywanie obwodów zarówno w domu jak i na siłowni stało się niezwykle popularne. Co więcej, wskazuje się na to, że trening obwodowy może być o wiele bardziej efektywny niż tradycyjne bieganie. Wobec tego czym jest trening obwodowy, a także jaki jest przykładowy trening obwodowy w domu, a jaki na siłowni?
Co to trening obwodowy?
Słysząc pojęcie „trening obwodowy” tak naprawdę większość z nas nie ma pojęcia, do czego odnosi się ten rodzaj ćwiczeń. Często bowiem można usłyszeć, że ktoś wykonuje obwody czy ćwiczy w sekwencjach. Odnosi się to właśnie do tego, specyficznego rodzaju treningu. Wobec tego co to trening obwodowy? Otóż trening obwodowy to coraz popularniejszy rodzaj treningu dla osób, którym zależy przede wszystkim na dużej oszczędności czasu. Jest to trening, który z drugiej strony jest nastawiony na maksymalne zwiększenie wysiłku i ogromne obciążenie organizmu. Z tego też powodu trening obwodowy na redukcji, w momencie kiedy nasz organizm jest mocno osłabiony i wycieńczony, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W treningu obwodowym chodzi również przede wszystkim o to, by mocno się zmęczyć. Ćwiczenia są nie tylko niezwykle intensywne, ale także wykonuje się je dosłownie jedno po drugim. Dozwolone są małe przerwy- głównie jeśli chodzi o trening obwodowy dla początkujących. Niemniej jednak w zasadniczym i profesjonalnym treningu obwodowym, tych przerw praktycznie wcale nie ma. Co więcej jedne obwód składa się nawet z kilkunastu ćwiczeń. Każde z nich ma maksymalnie podnieść nasze tętno i doprowadzić do przysłowiowej zadyszki.
Sprawdź również: https://zks-gatta.pl/trening-funkcjonalny-co-to-jest-i-dla-kogo-jest-przeznaczony/
Trening obwodowy – ćwiczenia są niezwykle dynamiczne jak np. pajacyki, przysiady, wysoki czy ciągi i wyciskania. Nie da się ukryć, że jest to ogromne przeciążenie dla organizmu, więc trening obwodowy nie jest zalecany każdemu. Przede wszystkim, by się w niego zaangażować musimy cieszyć się niesamowicie dobrym zdrowiem, a także wyjątkową kondycją. W przeciwnym wypadku po prostu nie podołamy i nie nadążymy za tempem treningu. Każdą sekwencję można wykonywać zarówno przez określony czas jak i przez określoną ilość razy. Dzięki intensywności jaką gwarantuje nam trening obwodowy, znacznie podkręca on nasz metabolizm, a także szybko wprowadza organizm w fazę aktywnego spalania tłuszczu. W efekcie podczas treningu obwodowego możemy spalić znacznie więcej kalorii, niż ma to miejsce podczas klasycznych metod treningowych. Dodatkowo trening obwodowy potrafi szybko podnieść wydolność serca i płuc, a także usprawnić przepływ krwi do poszczególnych narządów. Z pewnością zaangażowanie się w trening obwodowy, przyniesienie nam wiele, zdrowotnych korzyści. Odczujemy także bardzo szybkie i bardzo dynamiczne zmiany naszej sylwetki. Odpowiednie skomponowanie treningu przyczyni się bowiem do wyrzeźbienia i ukształtowania naszych mięśni oraz ich znacznego uwidocznienia. Co więcej, bardzo szybko stracimy także nadprogramowe kilogramy i odzyskamy utraconą pewność siebie.
Trening obwodowy w domu
Trening w domu to z pewnością o wiele większe wyzwanie jeśli chodzi o wykonywanie obwodów, niemniej jednaj jest to absolutnie możliwe. Jednocześnie jeśli chcemy wykonać trening obwodowy- ćwiczenia w domu, to w pierwszej kolejności trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Mowa tu w szczególności i zaaranżowaniu sobie odpowiedniego miejsca, tak byśmy mogli swobodnie manewrować i poruszać się pomiędzy kolejnymi sekwencjami. Kolejno możemy zadbać o odpowiedni strój, a w szczególności buty, które zapewnią nam solidną przyczepność do podłoża. W ten sposób jednocześnie zagwarantujemy sobie wysoki poziom bezpieczeństwa. Następnie podejmijmy decyzję odnośnie tego, czy chcemy wykonywać trening obwodowy- ćwiczenia na czas, czy być może chcemy wykonywać je w formie ilościowej. Jeśli wybraliśmy czas wówczas konieczny nam będzie także i stoper. Kolejno ustalmy sobie plan treningowy. Przykładowe ćwiczenia obwodowe w domu mogą wyglądać następująco:
- pajacyki- 15 sekund lub 15 powtórzeń;
- wspinaczka górska- czyli podparte na podłodze ramiona i „wspinanie się nogami”- przez 15 sekund lub 15 powtórzeń na każdą nogę;
- damskie pompki w oparciu o krzesło lub sofę- również 15 sekund lub 15 powtórzeń;
- podskoki z przysiadu- podobnie przez 15 sekund lub 15 powtórzeń.
Trening obwodowy- przykłady przedstawione powyżej to świetny pomysł na trening obwodowy dla początkujących. Można wykonywać go bez przerwy lub zdecydować się na około 3-5 sekund oddechu pomiędzy kolejnymi obwodami. Ważne jest również to, by pamiętać o konieczności utrzymania tempa takiego treningu. Musi być ono szybkie i dynamiczne, tak by nasz organizm odczuł obciążenia płynące z ćwiczeń. Nie zapomnijmy także o tym, że wykonanie jednego, całego obwodu nie jest końcem treningu. Na sam początek można wykonać około 3 razy, całe obwody. W miarę jak będziemy czuli się coraz pewniej w treningu obwodowym, warto zdecydować się na dokładanie sobie kolejnych obwodów i zwiększanie intensywności treningu. Chodzi bowiem o to, by stale podnosić sobie poprzeczkę coraz wyżej i stale przekraczać własne limity.
Trening obwodowy na siłowni
Trening obwodowy- przykłady to również wszystkie te ćwiczenia, które można bez większych problemów wykonać na siłowni. Oczywiście na siłowni mamy dostęp do znacznie większej ilości sprzętów, a to oznacza, że mamy również większe możliwości co do urozmaicenia treningu obwodowego. Załóżmy sobie, że połączymy ćwiczenia kondycyjne z ćwiczeniami siłowymi. W pierwszej kolejności można więc wykonać początek treningu obwodowego na bieżni. W tym celu zakładamy krótki około 15 sekundowy sprint, który powtórzymy dokładnie cztery razy. Kolejno możemy przejść do skomponowania obwodu siłowego. W tym celu możemy założyć 15 sekund wyciskania na ławeczce, lub analogicznie 15 powtórzeń. Kolejno martwy ciąg również przez 15 sekund lub 15 powtórzeń. Następnie możemy wykonać przysiady z obciążeniem lub przysiady bułgarskie również 15 sekund lub 15 powtórzeń. Sekwencje obwodu siłowego również wykonujemy 4 razy, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiedniej dynamiki i intensywności. Nasz organizm podczas takiego treningu ma dać z siebie wszystko!