Nie da się ukryć, że coraz więcej osób zauważa, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Panie i panowie coraz chętniej poświęcają czas na treningi i masowo wykupują karnety na siłownie. Wszystko to oczywiście ma wiele zalet. Przede wszystkim treningi skutecznie i szybo poprawiają wygląd naszej sylwetki. Doprowadzają one bowiem do utraty tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienia muskulatury, przez co automatycznie podnosi się nasze pewność siebie. Dodatkowo aktywność fizyczna sprawia, że w naszym mózgu wydzielają się hormony szczęścia, a to sprawia, że bardzo skutecznie możemy poprawić nasze samopoczucie. Finalnie dzięki treningom możemy również skutecznie nawiązać nowe znajomości i zyskać tym samym dodatkową motywację. Jednak obecnie wraz z rozwojem siłowni i metod treningowych powstają nowe rodzaje treningów, a jednym z nich jest trening funkcjonalny. Na czym on polega i dla kogo jest przeznaczony?
Co to jest trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny to rodzaj treningu, na który decyduje się coraz to więcej osób. Mówiąc w dużym uproszczeniu trening funkcjonalny staje się obecnie jedną z najpopularniejszym treningiem. Jednak czym jest trening funkcjonalny? Można śmiało powiedzieć, że trening funkcjonalny to rodzaj niezwykle intensywnych treningów fizycznych. Trening funkcjonalny to ten rodzaj treningu, który będzie wstanie wycisnąć z nas przysłowiowe siódme poty. Niemniej jednak trening funkcjonalny- co to jest? Co ciekawe, trening funkcjonalny znajduje się w szerokim obszarze zainteresowań głównie kobiet. Wynika to z faktu, że pozwala on na solidne i szybkie wzmocnienie mięśni, a jednocześnie nie doprowadza do nadmiernego rozbudowania masy mięśniowej. Okazuje się to właśnie nowoczesny trening funkcjonalny pomoże nam pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, a jednocześnie doprowadzić do tego, że nasze mięśnie staną się po prostu o wiele bardziej wytrzymałe i odporne. Co więcej panie nie będą musiały martwić tym, że ich sylwetka nabierze męskiego wyglądu.
Na czym polega trening funkcjonalny?
Skoro wiemy już co to trening funkcjonalny to możemy przejść do wyjaśnienia, na czym on w ogóle polega. Okazuje się, że trening funkcjonalny tylko z pozoru wydaje się banalnie prosty. Niemniej jednak ćwiczenia funkcjonalne wymagają narzucenia sobie niemalże morderczego tempa na treningu, by przyniosły one rzeczywiście pożądany efekt. Okazuje się, że treningi funkcjonalne zwykle rekomendują serie ćwiczeń, która trwa od 45 do maksymalnie 90 sekund. Co ciekawe, warto podkreślić, że na jedną serię przypada jedno ćwiczenia. Jednak trening funkcjonalny wymusza na nas to, by zrobić to jak najszybciej i od razu- bez zbędnego odpoczynku- przejść do kolejnej serii. Jak łatwo można się domyślić, ćwiczenia te doprowadzają do tego, że nasze tętno w tym momencie urośnie do niewyobrażalnej wartości. Co więcej podczas każdorazowego treningu funkcjonalnego, ćwiczenia funkcjonalne muszą być maksymalnie różnorodne. Ruchy muszą być zróżnicowane i niezwykle dynamiczne. Nic więc dziwnego, że trening funkcjonalny ćwiczenia muszą odbywać się przy pomocy odpowiednich przyrządów. Zwykle są one dostępne na salach treningowych iw fitnesss-clubach. Zwykle do treningu funkcjonalnego wykorzystuje się:
- sztangielki- o różnym obciążeniu
- piłki lekarskie
- taśmy
- gumy
- worki bułgarskie
- stepy
- płotki
Co więcej ciekawym sprzętem, który wykorzystywany jest podczas treningu funkcjonalnego jest przyrząd o nazwie BOSU. Jest to swoiste połączenie świetnie nam znanego steppera, a także i piłki lekarskiej. Co więcej BOSU jest rodzajem pneumatycznej kopuły, a także doposażony jest w płaską podstawę. Dzięki temu każdy trenujący, który angażuje się w treningi funkcjonalne i trenuje na BOSU może w prosty sposób zachować równowagę. Niemniej nie jest to tak łatwe, gdyż BOSU sprawia również, że musimy trenować naszą koordynację. Dzięki takiemu przyrządowi nasze ciało zmuszone jest do odpowiedniego balansowania, a dzięki temu możemy ćwiczyć nasze mięśnie głębokie.
Trening funkcjonalny- dla kogo?
Trening funkcjonalny jest rodzajem niezwykle intensywnych ćwiczeń fizycznych. Nie da się więc powiedzieć, że jest on przeznaczony dla każdego. Wynika to z faktu, że osoby podejmujące się tego typu treningu muszą przede wszystkim wykazać się ponadprzeciętną kondycją i zdrowiem fizycznym. Trening funkcjonalny przeznaczony jest w większości dla osób młodych w pełni sił, które już nie jednokrotnie miały styczność z aktywnością fizyczną. Co więcej trening funkcjonalny przeznaczony jest dla tych osób, które nie mają problemów zdrowotnych. Astma czy problemy sercowe lub z nadciśnieniem, całkowicie wykluczają nas z treningu funkcjonalnego. Warto wspomnieć, że nawet treningi funkcjonalne dla początkujących, które z reguły powinny mniej intensywne, są dla naszego organizmu dość dużym obciążeniem. Wobec tego niezbędne jest posiadanie przysłowiowego końskiego zdrowia, by trening funkcjonalny nie przysporzył nam jeszcze większej ilości problemów. Oczywiście nie możemy mieć również żadnych niedoleczonych urazów i kontuzji.